Zdravý spánek aneb noc bez elektronických zařízení

Vaše noci jsou dlouhé, dny unavené a cítíte se neustále bez energie. Do žádné činnosti se vám nechce, nedokážete se soustředit na svou práci. Jste často nemocní. Pokud jste se v tomto našli, dost možná víme, proč tomu tak je.

Slyšeli jste někdy o „modrém světle“?Nebo třeba o „elektrosmogu“? Pokud ne, je čas to napravit. Neznalostí těchto pojmů se totiž dopouštíte chyb. Každá taková chyba vám zavírá cestu ke zdravému spánku a s ním spojené psychické pohodě. Proč bychom si tedy v noci měli dávat pozor zrovna na elektronická zařízení?

Začněme popořadě.

·      Co je „elektrosmog“?:

My lidé jsme obecně známí tím, že dokud problém nevidíme, tak pro nás neexistuje. To samé bohužel platí i pro elektrosmog, který opravdu vidět nelze. Přesto má však na nás velký vliv.

V podstatě se jedná o elektromagnetické záření, které by bez člověka vůbec neexistovalo. Ano, vysílají ho tedy zařízení, které vymyslel sám člověk. Elektrospotřebiče, elektronická zařízení, zážehové motory, elektrická síť apod. Jednoznačně je tedy pro náš organismus (a to nejen pro něj) velmi škodlivý.

·      Co je „modré světlo“?

V podstatě jeden z největších zabijáků spánku. A také jeden z nejběžnějších, bohužel.

Při usínání se nám z těla uvolňuje melatonin, hormon spaní, který očišťuje během spánku celé naše tělo a pomáhá nám se uvolnit a usnout.

Teď ruku na srdce, sedíte do noci na mobilu či počítači u svého oblíbeného seriálu v televizi? Poté jen vypnete zařízení a jdete spát? Gratulujeme, právě jste si zastavili výrobu melatoninu a vaše tělo si bez něj neodpočine. To má za následek nevyspalé tělo =► řadu zdravotních problémů. Proč?

LCD displeje, zářivky, a dokonce i veřejné osvětlení vydávají světlo, které kromě různých dalších barev obsahuje i modrou složku. My ji však vnímáme pouze bíle, proto nevidíme modrou barvu, jak se může z názvu zdát. Toto modré světlo rapidně škodí očím a ničí i kvalitu spánku. Je určitě užitečné, potřebujete-li nabudit pro několikahodinové noční řízení, nikoliv však jako činnost, kterou vykonáváte před spaním.

Já ale dokážu usnout u televize!

To jistě dokážete. A určitě je možné spát i celou noc. V čem je tedy problém?

Aby váš spánek byl takový, jaký má zdravý spánek být, potřebujete za noc projít dvěma fázemi. Ty nazýváme REM spánek a nREM spánek. Obě tato stádia jsou pro nás velmi důležitá. Regenerují naše tělo a vytváří imunitu. Pokud usínáte poblíž zapnutých elektronických zařízení, těmito fázemi díky již zmíněnému modrému světlu neprojdete. Takže ano, usnete, ale nemůžete poté mluvit o kvalitním spánku.

Nejlépe se mi učí v noci!

Častý problém studentů. Ano, učíte se sice několik hodin a jste kvůli učení vzhůru až do dvou do rána, ale další dny jste nepoužitelní.

Spánek je i v tomto případě velmi důležitý. Každou noc, kdy spíte, se vám třídí informace v mozku nabyté za den. Ten je následně vyhodnotí na potřebné a nepotřebné. Ty, které zavrhne ihned zapomene, kdežto ty užitečné si uloží. Bez kvalitního spánku bohužel tento proces neprobíhá tak, jak by měl.

Jak se tedy dobře vyspat?

  • Elektronická zařízení na noc vypínejte a umístěte co nejdál
  • Dvě hodiny před spaním zkuste vypnout veškerá zařízení a třeba si číst reálnou knihu
  • Pokud nutně musíte být před spaním na mobilu, používejte aplikace proti modrému světlu
  • Nekoukejte do displejů či do obrazovek v naprosté tmě
  • Nespěte v místnosti poblíž svítících pouličních lamp

Sdílejte

Podobné články

#překyselení Překyselení organizmu aneb jak se k tělu chovat lépe?

Jak je možné, že v době blahobytu ve vyspělých zemích přibývá podvyživených osob? Kvůli našim nepřirozeným stravovacím návykům dochází k překyselení organizmu, které má neblahý vliv na fungování celého našeho těla. Přirozené pH lidského těla se pohybuje okolo... Zobrazit více

#hydratace Není voda jako voda aneb jak na efektivní hydrataci?

Nikoho asi nepřekvapí, že největší zastoupení v těle má voda. Bez jejího příjmu dokážeme přežít pouze pár dní, zatímco bez jídla vydržíme až několik měsíců. Náš ontogenetický vývoj probíhá v plodové vodě, při narození obsahuje tělo člověka 80... Zobrazit více

#imunita Dlouhodobé půsty a jejich výhody

Dnešní doba, ve které žijeme, nás neustále nabádá k přesvědčení, že vlastníme určitý životní komfort. Bez něj si my lidé, žijící v blahobytu, nedovedeme svůj život představit. Chudoba je pro nás strašidelná vize a přirozeně se jí snažíme... Zobrazit více

0