Sebepoznání pomocí tradiční čínské filozofie


Pro lidské poznání sebe sama můžeme využít různé praktiky. My si v tomto článku představíme teorii, jejíž prameny sahají až do 9. století př. n. l. a jenž je stále uznávaná nejen v psychologii, ale také v alternativní medicíně. Jedná se o teorii sil jin a jang.

Síly jin a jang


Tyto síly jsou opozitní a každá vzájemně doplňuje tu druhou. Stejně jako v černočerné noci vidíme i světlo v podobě hvězd, existuje také v síle jin prostor pro uplatnění síly jang a naopak. Cílem tohoto konceptu je nalézt rovnováhu mezi oběma silami, abychom se cítili co nejlépe.

Jin

Jin představuje tmavý element korespondující s nocí a ženským principem. Povaha této síly je studená a lidé s jejím vyšším množstvím mají bujnou představivost, jsou přemýšliví i vytrvalí a temperamentem spadají do definice flegmatika či melancholika. Mezi jídla podporující tok této síly se řadí potraviny jako syrová zelenina, jogurty, ryby, sýry či kravské mléko. Aktivitami podporujícími jin energii jsou např. jóga, golf, chůze či rybolov. Převaha jin energie se projeví např. pomalým myšlením, zaspáváním, leností či nedostatkem motivace. Pokud některým příznakem trpíte, zaměřte se na aktivity typické pro energii jang, aby se síly vyrovnaly.

Jang

Jang představuje světlý element korespondující se dnem a mužským principem. Povaha síly je horká a lidé s převahou této energie jsou akční, mají ambice, odvahu, vyžívají se v dobrodružství a temperamentem spadají do definice sangvinika či cholerika. Mají také rádi kořeněná jídla, česnek, cibuli, zázvor, chilli nebo kávu. Vyhovují jim akční aktivity jako je běh, jízda na kole, plavání, rychlý tanec nebo dobrodružné výpravy. Nadbytek této energie se projevuje nespavostí, záchvaty hněvu, neklidem, frustrací či potřebou neustálé stimulace a reguluje se aktivitami typickými pro energii jin.

Tyto síly můžeme pozorovat na každé živé i neživé části vesmíru, přičemž tok sil je v neustálém pohybu, a je tedy nutné je neustále vyvažovat a udržovat je v harmonii. Nerovnováhu na sobě poznáme mimo jiné také podle netypického červeného zbarvení jazyka a podle horizontálních rýh, které se na něm tvoří. Ideální je však začít sebepozorováním a všímat si, jaké aktivity nám vyhovují a jaké vlastnosti jsou pro nás samotné typické.

Sdílejte

Podobné články

#imunita Dlouhodobé půsty a jejich výhody

Dnešní doba, ve které žijeme, nás neustále nabádá k přesvědčení, že vlastníme určitý životní komfort. Bez něj si my lidé, žijící v blahobytu, nedovedeme svůj život představit. Chudoba je pro nás strašidelná vize a přirozeně se jí snažíme…

Zobrazit více
#škrob Škrob – škodí či prospívá zdraví?

Nad otázkou, zda je škrob škodlivý či prospěšný pro lidský organismus, se zamýšlelo již mnoho výživových specialistů. Pravdou však je, že dodnes nedospěli k jednotnému pohledu na danou problematiku. Škrob jako takový má totiž svá negativa, ale…

Zobrazit více
#měď Měď jako klíč k lepšímu fyzickému i psychickému zdraví

Měď patří mezi tři nejvíce zastoupené prvky v těle a podílí se na efektivnějším využití cukrů, na stavbě kostí a činnosti centrálního nervového systému. Nedostatek tohoto prvku v těle ovlivňuje funkci imunitního systému a je závažným problémem pro…

Zobrazit více
0