Sebepoznání pomocí tradiční čínské filozofie


Pro lidské poznání sebe sama můžeme využít různé praktiky. My si v tomto článku představíme teorii, jejíž prameny sahají až do 9. století př. n. l. a jenž je stále uznávaná nejen v psychologii, ale také v alternativní medicíně. Jedná se o teorii sil jin a jang.

Síly jin a jang


Tyto síly jsou opozitní a každá vzájemně doplňuje tu druhou. Stejně jako v černočerné noci vidíme i světlo v podobě hvězd, existuje také v síle jin prostor pro uplatnění síly jang a naopak. Cílem tohoto konceptu je nalézt rovnováhu mezi oběma silami, abychom se cítili co nejlépe.

Jin

Jin představuje tmavý element korespondující s nocí a ženským principem. Povaha této síly je studená a lidé s jejím vyšším množstvím mají bujnou představivost, jsou přemýšliví i vytrvalí a temperamentem spadají do definice flegmatika či melancholika. Mezi jídla podporující tok této síly se řadí potraviny jako syrová zelenina, jogurty, ryby, sýry či kravské mléko. Aktivitami podporujícími jin energii jsou např. jóga, golf, chůze či rybolov. Převaha jin energie se projeví např. pomalým myšlením, zaspáváním, leností či nedostatkem motivace. Pokud některým příznakem trpíte, zaměřte se na aktivity typické pro energii jang, aby se síly vyrovnaly.

Jang

Jang představuje světlý element korespondující se dnem a mužským principem. Povaha síly je horká a lidé s převahou této energie jsou akční, mají ambice, odvahu, vyžívají se v dobrodružství a temperamentem spadají do definice sangvinika či cholerika. Mají také rádi kořeněná jídla, česnek, cibuli, zázvor, chilli nebo kávu. Vyhovují jim akční aktivity jako je běh, jízda na kole, plavání, rychlý tanec nebo dobrodružné výpravy. Nadbytek této energie se projevuje nespavostí, záchvaty hněvu, neklidem, frustrací či potřebou neustálé stimulace a reguluje se aktivitami typickými pro energii jin.

Tyto síly můžeme pozorovat na každé živé i neživé části vesmíru, přičemž tok sil je v neustálém pohybu, a je tedy nutné je neustále vyvažovat a udržovat je v harmonii. Nerovnováhu na sobě poznáme mimo jiné také podle netypického červeného zbarvení jazyka a podle horizontálních rýh, které se na něm tvoří. Ideální je však začít sebepozorováním a všímat si, jaké aktivity nám vyhovují a jaké vlastnosti jsou pro nás samotné typické.

Sdílejte

Podobné články

#jazyk Co o našem zdraví prozrazuje jazyk?

Jazyk jako indikátor zdraví i nemoci Vyplazovat na někoho jazyk se obecně nesluší, ale u doktora jej s proneseným „ááá…“ vyplazujeme běžně. Jazyk nám totiž může povědět o našem zdraví více, než si možná myslíme. Pokud si…

Zobrazit více
#semínka 10 semínek s nejlepšími zdravotními benefity

Semínka jsou většinou malá a na první pohled by se mohlo zdát, že přece nedokážou pojmout tolik živin, jak se všude proslýchá. Opak je ale pravdou a z živin, které semínka obsahují, musí vyrůst za běžných…

Zobrazit více
#jídlo Jak správně kombinovat potraviny

Pokud se po jídle necítíme dobře, vnímáme jakousi těžkost a trápí nás nadýmání, nemusíme se hned strachovat, že jsme snědli něco špatného. O dost častěji je pravda taková, že jsme zvolili špatnou kombinaci jídel, která je…

Zobrazit více
0