Rovnováha na talíři aneb na co se zaměřit při tvorbě jídelníčku

Co znamená spojení dokonalá strava? Jednoduše by mělo označovat jídelníček, který obsahuje jen potraviny, jež naše tělo doopravdy potřebuje a využije. Žádné další nezdravé mlsání a přesně vyvážené trio cukry, tuky a bílkoviny. Jak se ale k takovému jídelníčku co nejvíce přiblížit a na které potraviny si dát raději pozor?

V několika posledních letech se regály v obchodech naplnily výrobky s označením BIO, a i přes to, že mají tyto potraviny skvělé složení, jim někteří lidé stále neholdují. Jedná se ale o kvalitní zboží, do kterých se většinu vyplatí investovat. Protikladem kvality může být např. klasická pšenice, která může být hnojená prostředky, jež mají negativní dopad na naše tělo. V případě BIO balení můžeme spoléhat na kvalitní potravinu bez vedlejších účinků.

Mezi základní živiny se nesporně řadí omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které si tělo neumí samo vytvořit. Každý proto víme, že je musíme přijímat ve stravě nebo v podobě tablet. Na očích už ale není moc informací o tom, jaké množství bychom měli přijmout. Tyto dvě kyseliny se totiž skvěle doplňují a zatímco omega-6 vyrábí sloučeniny, které jsou tzv. prozánětlivé, omega-3 se rozkládají a vznikají živiny, které jsou tzv. protizánětlivé. Jejich nesoulad zvyšuje ohrožení chronickým zápalem, a proto bychom měli dbát na jejich rovnováhu.

Nejčastějším problémem je nadměrné množství cukru v jídelníčku. Pokud máme rádi sladké, můžeme se smířit s tím, že možná přibereme nějaké to kilo navíc. Hůř se ale smiřuje s vedlejšími účinky nadváhy, kterými může být vysoký tlak, zvýšený cholesterol a výrazné zatěžování kardiovaskulárního systému. Proto je vhodné zavčas vyřadit potraviny s vysokým množstvím sacharidů, které tělu neprospívají, a naopak jej oslabují. Správný jídelníček by totiž neměl být zaměřený na aktuální chutě, ale na dlouhodobé fyzické (i psychické) zdraví.

Sdílejte

Podobné články

#strava Je DDD vitamínu C v dnešní době stále postačující?

Písmenka DDD, která označují doporučenou denní dávku pro zdravého jedince, najdeme vypsané na mnoha potravinách, a to proto, že bychom si měli přísun vitamínů a minerálů hlídat, abychom si udrželi správné hladiny v krvi. Jaká je minimální…

Zobrazit více
#strava Co nám přináší vitamín C a co nás čeká při jeho nedostatku?

Každý z nás ví, že jsou vitamíny důležité pro správné fungování těla. Málokdo se ale vyzná v tom, jak nás jednotlivé vitamíny dokážou obohatit. Proto se v tomto článku zaměříme na benefity a důležitost jednoho z nejznámějších a nejdůležitějších vitamínů,…

Zobrazit více
0