Překyselení organizmu aneb jak se k tělu chovat lépe?

Jak je možné, že v době blahobytu ve vyspělých zemích přibývá podvyživených osob? Kvůli našim nepřirozeným stravovacím návykům dochází k překyselení organizmu, které má neblahý vliv na fungování celého našeho těla. Přirozené pH lidského těla se pohybuje okolo hodnoty 7,4. V takovém prostředí je tělo schopné vstřebávat potřebné živiny a správně fungovat. Při vyšší hodnotě dochází k překyselení organizmu, kterému se snaží tělo odolávat v zájmu zachování rovnováhy. S vysokým příjmem nevhodných živin je pro něj však tato práce opravdu nesnadná.

Co se děje v těle při překyselení?

Organizmus vynakládá na udržení acidobazické rovnováhy množství energie, která mu následně jinde chybí. Jestliže tělu hrozí překyselení, rozloží se mix kyselin a zásad nerovnoměrně, přičemž hlavní prioritou je ochrana orgánů, které jsou potřebné k životu. V jiných částech již není možné zajistit ochranu před překyselením a vznikají tak nepříjemné bolesti a nemoci. Jedním z nejčastějších příznaků je tvorba zubního kazu. Kyseliny v ústech však navíc narušují funkci chuťových pohárků, následkem čehož se nám zvyšuje chuť na cukry, tuky a sůl.

Dokud má tělo ony zásadité látky k vyvažování kyselosti odkud čerpat, vše funguje v pořádku. Jestliže však zásadité látky v těle chybí a jsme překyselení dlouhodobě, tělo čerpá z vlastních zásob, a to z kostí, cév a vaziv. Tyto látky však následně tělu chybí a dochází k onemocněním založeným na ztrátě minerálů i vitamínů, ke snížené imunitě, chronické únavě a s ní spojeným duševním problémům.Nadbytečné kyseliny se mohou ukládat do orgánů, čímž ztěžují jejich funkci, ale také do podkožního tuku, čímž vzniká celulitida.

Velké množství oblíbených potravin jsou kyselinotvorné. Příkladem takových potravin je alkohol, cukr, tuky, čokoláda, maso či chemické látky v průmyslově zpracovaných potravinách.

Jaká je hodnota mého pH?

Hodnotu našeho pH můžeme zjistit pomocí jednoduchého experimentu. Do vzorku moči vložíme lakmusový papírek a určíme hodnotu pH. Měření by mělo probíhat alespoň 1 týden, přičemž ráno, v poledne a večer je pH lehce kyselé, v odpoledních hodinách pak zásadité. Jestliže máte zájem o přesnější měření, je potřeba navštívit lékaře, který předá vzorky laboratoři. V případě překyselení nemusíte ztrácet hlavu. Není vše rozhodnuto a při důsledné péči i zájmu o kvalitnější stravování jistě dokážete dodat tělu to, co potřebuje, a budete se cítit o poznání lépe.

Sdílejte

Podobné články

#hydratace Není voda jako voda aneb jak na efektivní hydrataci?

Nikoho asi nepřekvapí, že největší zastoupení v těle má voda. Bez jejího příjmu dokážeme přežít pouze pár dní, zatímco bez jídla vydržíme až několik měsíců. Náš ontogenetický vývoj probíhá v plodové vodě, při narození obsahuje tělo člověka 80... Zobrazit více

#EMF Zdravý spánek aneb noc bez elektronických zařízení

Vaše noci jsou dlouhé, dny unavené a cítíte se neustále bez energie. Do žádné činnosti se vám nechce, nedokážete se soustředit na svou práci. Jste často nemocní. Pokud jste se v tomto našli, dost možná víme, proč... Zobrazit více

#imunita Dlouhodobé půsty a jejich výhody

Dnešní doba, ve které žijeme, nás neustále nabádá k přesvědčení, že vlastníme určitý životní komfort. Bez něj si my lidé, žijící v blahobytu, nedovedeme svůj život představit. Chudoba je pro nás strašidelná vize a přirozeně se jí snažíme... Zobrazit více

0