Není voda jako voda aneb jak na efektivní hydrataci?

Nikoho asi nepřekvapí, že největší zastoupení v těle má voda. Bez jejího příjmu dokážeme přežít pouze pár dní, zatímco bez jídla vydržíme až několik měsíců. Náš ontogenetický vývoj probíhá v plodové vodě, při narození obsahuje tělo člověka 80 % vody a v dospělosti se její hodnota snižuje na stále vysokých 60 %. Je proto samozřejmé, že bez správné hydratace není naše tělo schopné fungovat. Co se ale pod spojením správná hydratace skrývá?

Ve spojitosti s pitným režimem bývá mnohdy zdůrazňováno, že by měl dospělý člověk vypít průměrně 3 litry vody denně. Málokdo ale připomíná, že vodu nepřijímáme jen pitím tekutin, ale také stravou. Právě tato složka je však pro tělo velmi důležitá, a to z důvodu, že ovoce a zelenina obsahují organickou strukturovanou vodu, která má na lidský organismus pozitivní účinky. Jedná se totiž o vodu, jejíž síla se skrývá v vlastním uspořádání neboli ve struktuře, díky které je voda měkčí, má vysokou mikrobiologickou stabilitu a nižší povrchové napětí než klasická kohoutková voda s koktejlem prvků, jež mohou být dlouhodobě škodlivé. Strukturovanou vodu můžeme ochutnat také ve studánce a zároveň si ověřit, že je lahodnější a jemnější než voda s příměsí, což je dáno vyšším množstvím antioxidantů.

De/hydratace


Příjem správného množství tekutin je pro tělo zásadní, a o to více při fyzické námaze. Při zvýšené svalové práci se zvyšuje také tělesná teplota a respirace. Vhodná teplota pro metabolické procesy je však 37 °C, a proto se naše tělo snaží při vyšší teplotě ochlazovat pocením, při kterém zároveň ztrácíme množství iontů, především sodík. Jestliže nedochází při fyzicky náročné aktivitě či při horečce k doplňování vody i minerálů, nastává dehydratace s příznaky, jakými je únava, nevolnost a bolest hlavy. Varovným signálem nedostatku tekutin je sytě žlutá barva moči. Při sportovních výkonech je vhodné si hlídat množství tekutin zvážením se před a po výkonu. Rozdíl nám určuje množství vypocených tekutin, které bychom měli nahradit.

Mějte na paměti, že ne každá tekutina dokáže tělo hydratovat. Zelené čaje nebo káva nejsou vhodné k hydrataci, avšak vždy záleží na množství kofeinu či diuretických účinků daného čaje (tedy jakou mírou podporuje vylučování vody z těla). Spíše jako pochutiny a ne tekutiny bychom měli vnímat také mléko, sycené a slazené nápoje či ovocné šťávy.

Jak na správnou hydrataci?


Nejvhodnější tekutinou pro správnou hydrataci je organická strukturovaná voda. Její příjem můžeme hravě spojit s doplňováním vitaminů a minerálů, a to barevným jídelníčkem. Nejvhodnějšími potravinami plnými vody jsou okurka, vodní meloun, rajčata, řapíkatý celer, špenát, grep, brokolice nebo ředkvička. Do některých bychom to možná na první pohled neřekli, ale všechny jsou tvořeny více než z 90 % právě vodou. Nemůžeme však svůj pitný režim postavit pouze na jídle, a proto není dalším tipem nic jiného než kvalitní voda ze studánky. Ta nám doma sice z kohoutku neteče, ale můžeme si ji vytvořit pomocí měděného hrníčku, který vodu strukturuje. O principu přeměny vody pomocí hrníčku si můžete přečíst zde (https://vitaslife.cz/product/medeny-hrncek-vitaslife-100-med/). 

Sdílejte

Podobné články

#překyselení Překyselení organizmu aneb jak se k tělu chovat lépe?

Jak je možné, že v době blahobytu ve vyspělých zemích přibývá podvyživených osob? Kvůli našim nepřirozeným stravovacím návykům dochází k překyselení organizmu, které má neblahý vliv na fungování celého našeho těla. Přirozené pH lidského těla se pohybuje okolo... Zobrazit více

#EMF Zdravý spánek aneb noc bez elektronických zařízení

Vaše noci jsou dlouhé, dny unavené a cítíte se neustále bez energie. Do žádné činnosti se vám nechce, nedokážete se soustředit na svou práci. Jste často nemocní. Pokud jste se v tomto našli, dost možná víme, proč... Zobrazit více

#imunita Dlouhodobé půsty a jejich výhody

Dnešní doba, ve které žijeme, nás neustále nabádá k přesvědčení, že vlastníme určitý životní komfort. Bez něj si my lidé, žijící v blahobytu, nedovedeme svůj život představit. Chudoba je pro nás strašidelná vize a přirozeně se jí snažíme... Zobrazit více

0