Není céčko jako céčko aneb jak na vzpruhu organismu?

Vitamin C je důležitý pro správnou funkci imunitního systému. Své o tom ví zakladatel značky VitasLife.cz, kterého k myšlence výroby kvalitních výživových doplňků dovedla osobní zkušenost: „Osobně jsem trpěl už od nízkého věku alergiemi a velkou únavou. Doporučení lékařů ve formě antihistaminik, nosních sprejů apod. vůbec neřešily podstatu problému a nepomáhaly. Tyto problémy, které mě omezovaly v každodenním životě, se jako zázrakem vyřešily, jakmile jsem začal užívat větší dávky vitaminu C, které úžasně podpořily moji imunitu.“ Dále také dodává, že se dnes díky užívání doplňku cítí mentálně i fyzicky lépe než před 10 lety.

Při vyzvedávání x-tého spreje z lékárny se už člověk zamyslí nad tím, zda mu lékařské předpisy vůbec pomáhají. Mnohdy je prospěšné lehce odhlédnout od problému a hledat samotnou příčinu nemoci, stejně jako ji hledal zakladatel VitasLife.cz, jehož posláním je dodávat lidem kvalitní výživové doplňky. Největší inspirací mu byla kniha L. Paulinga zvaná Jak déle žít a lépe se cítit. Ta je doposud základní prací v ortomolekulární medicíně zaměřující se na léčbu a prevenci nemocí užíváním optimálních dávek vitaminů i dalších látek. Samotný autor získal za svůj výzkum Nobelovu cenu.

Vitaminu C se dostává málo pozornosti, přitom se jedná o jednu z nejdůležitějších živin, jakou můžeme vůbec přijmout. Špatné jméno mu dělají především levné preparáty od šumivých tablet po oslazená céčka, ve kterých je minimální procento vitaminu a většina je tvořena balastem a dochucovadly. Tyto produkty nemají našemu tělu téměř co nabídnout. Jak nám ale může vitamin C pomoci, pokud jej přijmeme v dostatečném množství a vysoké kvalitě? Rozdíly jsou enormní.

S čím dokáže vitamin C pomoci?

Tělo si nedokáže vitamin C samo vyrobit, a proto je jeho množství v těle závislé výhradně na jeho množství ve stravě. Pokud je jeho přijímaná hladina optimální, podílí se na ochraně základní stavební jednotky těla, tedy buňky. Proto se nazývá také antioxidantem, jelikož chrání buňku před poškozením a zredukováním volných radikálů. Je důležité si uvědomit rozdíl mezi tím, zda tuto ochranu má buňka v plné výzbroji, nebo je z důvodu malého příjmu vitaminu ochrana nedostatečná.

Způsob, jakým je imunita podporována, je následovný: vitamin C podporuje výrobu lymfocytů a fagocytů (= typy bílých krvinek). Tato akce poskytuje pomoc pro tělo především během boje proti infekcím. Vitamin C také napomáhá zvyšovat ochranu bílých krvinek z volných radikálů a pomáhá bílým krvinkám pracovat účinněji.

Vitamin C a zdravé srdce

Z dostupných statistik je známo, že nejčastější příčinou smrti jsou celosvětově kardiovaskulární onemocnění, které konkrétně zapříčiňují zvýšené hladiny triglyceridu (= špatného cholesterolu), snížené hladiny dobrého cholesterolu, vysokého krevního tlaku a mnoho dalších faktorů. Ve studii P. Knekta a kol. s názvem Antioxidační vitaminy a riziko koronárních srdečních onemocnění: sdružená analýza 9 kohortů je popsán příznivý vliv vitaminu C, konkrétně se uvádí, že lidé, jenž užívají alespoň 700 mg tohoto vitaminu denně, mají po deseti letech o 25 % nižší riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Vitamin C dále podporuje:

  • tvorbu kolagenu
  • funkci imunitního systému
  • činnost nervové soustavy
  • obranyschopnost při zátěži těžkými kovy
  • udržení správné hladiny cukru v krvi

Máme ho ve stravě dostatek?

Směrnice EU udává, že je nutné, aby bylo na každé krabičce s doplňky stravy udáno, že produkt nenahrazuje pestrou stravu. Unie ale bohužel nezkoumá, v jakých podmínkách se pěstují potraviny dostupné v supermarketech a netestuje bohatost živin v dané půdě. Sami si můžeme porovnat ovoce či zeleninu vypěstovanou na zahrádce s tou, kterou kupujeme v obchodě. Většina by se pravděpodobně raději zakousla do šťavnatého jablka ze zahrádky, nebo se pleteme? Realita je proto taková, že i člověk, jenž jí ovoce a zeleninu každý den, může některé důležité prvky a vitaminy postrádat. Vitamin C navíc posiluje tělo také při psychické zátěži, stresu a bojuje proti těžkým kovům v těle.

Jakou roli hraje kvalita a množství vitaminu?

Mnoho doplňků na trhu obsahuje nízkou dávku vitaminu C, a to průměrně 80 mg. Přípravky jsou doplněné různými nepotřebnými látkami, jakými jsou sladidla, balasty apod. Jejich účinnost je kvůli tomuto složení minimální. Nejpřirozenější je však přírodní složení a doplňky, které prošly minimální úpravou. Momentálně je doporučená dávka 1 000 mg kvalitního vitaminu C denně, maximální dávka je pak 2 000 mg. Užívání je závislé na fyzickém i psychickém stavu jedince a jeho potřebě.

Pár faktů o vitaminu C:

  • Vysoké dávky vitaminu C byly zkoumány v léčbě pacientů s rakovinou od roku 1970. Tato metoda je proto podložená vědecky i experimentálně.
  • Laboratorní studie ukázaly, že vysoké dávky vitaminu C mohou zpomalit růst a šíření prostaty, různých typů rakovinných buněk, konkrétně v oblasti slinivky břišní, jater, tlustého střeva ad.
  • Laboratorní studie prováděné na zvířatech ukázaly, že kombinování vitaminu C s protinádorovou terapií může být užitečné, zatímco z jiných studií vyústilo, že určité formy vitaminu C mohou činit chemoterapii méně účinnou.
  • Studie na zvířatech ukázaly, že vitamin C blokuje růst nádoru v určitých částech a blokuje sarkom (= zhoubný nádor pojivové tkáně) a maligní mezoteliom (= rakovina vyvíjející se z ochranné tkáně).
  • Studie zaměřená na zkoumání vysoké dávky vitaminu u pacientů s rakovinou prokázala lepší kvalitu života, zlepšení fyzického, duševního i emocionálního zdraví a výrazné redukování únavy, nevolnosti či bolesti.

Jaká jsou rizika vyšších dávek?

Žádná rizika neexistují, a to z toho důvodu, že se vitaminem C není možné předávkovat. Pokud jedinec přijme nadměrnou dávku, tělo jej vyloučí. Při dávkách nad 10 000 mg a více mohou jedince trápit průjmy.

Vitamin C od VitasLife:

Samotný vývoj VitasLife Vitaminu C trval přibližně rok. V tomto období jsme si dávali záležet na vysoké kvalitě produktu a sháněli toho pravého dodavatele, který zajistí to, že kvalita produktu bude splňovat naše vysoké požadavky. Téměř nekonečné hledání se však vyplatilo a nyní je nám ctí stát za produktem, který je efektivní a působí dlouhodobě. Vitamin C má úlohu tzv. chelátora, což znamená, že na sebe váže nadbytečné látky v těle neboli odpad a pomáhá tělu se jej zbavovat. Největší odměnou za přírodní doplňky v BIO kvalitě je nám proto zpětná vazba uživatelů, jenž si je pochvalují. Doufáme, že vám informace o vitaminu C pomůžou a že dostane céčko do pohody i vás.

Sdílejte

Podobné články

#škrob Škrob – škodí či prospívá zdraví?

Nad otázkou, zda je škrob škodlivý či prospěšný pro lidský organismus, se zamýšlelo již mnoho výživových specialistů. Pravdou však je, že dodnes nedospěli k jednotnému pohledu na danou problematiku. Škrob jako takový má totiž svá negativa, ale…

Zobrazit více
#měď Měď jako klíč k lepšímu fyzickému i psychickému zdraví

Měď patří mezi tři nejvíce zastoupené prvky v těle a podílí se na efektivnějším využití cukrů, na stavbě kostí a činnosti centrálního nervového systému. Nedostatek tohoto prvku v těle ovlivňuje funkci imunitního systému a je závažným problémem pro…

Zobrazit více
#magnesium Magnesium jako pomocník proti únavě, bolesti hlavy a úzkosti

Bolesti hlavy, únavu a pocity úzkosti zažil ve svém životě každý, a je proto možné tyto stavy brát jako běžnou součást života. Pokud se však opakují často, výrazně narušují denní program a aktivity, které se najednou…

Zobrazit více
0