Mám rád/a sladké. Má je rádo i mé tělo?

Jestli vám hlavou někdy prolétla myšlenka: „No co, je to špatné pro tělo, ale aspoň mi to pomůže na nervy,“ získáváte členství v klubu naprosto normální lidí. Něco takového totiž napadlo nad sladkou tyčinkou snad každého. Možná jste se také přesvědčili o tom, že na nervy sladké opravdu pomáhá. Co na to ale říká tělo?

Inzulinová rovnice


V latině znamená insula ostrov, a právě od tohoto slova je odvozený nám známý inzulin. Jedná se o hormon, který produkují B buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. V našem těle má důležité funkce, a to konkrétně snižování hladiny cukru v krvi a spoluúčast při štěpení tuků i bílkovin.

Jak to v našem těle funguje? Sacharidy, které přijímáme téměř s každým jídlem, se štěpí na glukózu, jež se vyplavuje do krevního oběhu. Do něj se dostává také inzulín, který se s glukózou spojí, aby se mohla vstřebat do buňky. Oba se navzájem doplňují, a proto platí, že čím více glukózy, tím více inzulinu v krvi.

Co je inzulinová rezistence?


Z rovnice vyplývá, že se musí glukóza a inzulin vzájemně doplňovat. Pokud se tak neděje, dojde k inzulinové rezistenci neboli k situaci, kdy tělo nezvládne správně využít vlastní inzulin. Dané receptory zkrátka nereagují na signál, že je v krevním oběhu inzulin, který je připraven se postarat o glukózu. Tělo se ale snaží tento hormon dodat, a proto zvýší jeho produkci, jelikož je nutné, aby se glukóza, jakožto zdroj energie, dostala do buněk – závisí na něm jejich přežití a správné fungování.

Jestliže jsme zvyklí přijímat vysoké množství cukrů a sacharidů, ženeme tím slinivku ke stále vyšší produkci inzulinu. Ve chvíli, kdy je signál narušen, glukóza se nespojí s inzulinem a buňky nedostanou potřebný cukr, který zůstane v krevním oběhu, je diagnostikována hyperinzulinémie a rozvíjí se diabetes 2. typu.

Příznaky inzulinové rezistence

  • Obvod pasu – hodnoty vyšší než 88 cm u žen a 102 cm u mužů
  • Krevní tlak – hodnoty vyšší než 130/80
  • Kožní nemoci – typické je onemocnění acanthosis nigricans
  • Hladina HDL cholesterolu – hodnoty vyšší než 50 mg/dL u žen a 40 mg/dL u mužů
  • Vysoká hodnota inzulinu a triglyceridů (nad 150 mg/dL) při krevních testech

Prevence nad zlato


Pravidelným pohybem a dodržováním zdravého jídelníčku
předejdeme nejen tomuto problému, ale také mnohým jiným onemocněním a nepříjemnostem. Z jídelníčku však nemusíme hned škrtat všechny sladkosti. Raději bychom se měli snažit je vyvážit něčím prospěšným nejen pro naše chuťové pohárky, ale pro celé tělo. Vyvarovat bychom se měli kouření, časté konzumaci alkoholu, stresu, nekvalitnímu a nedostatečnému spánku nebo nedostatku fyzického pohybu.   

Sdílejte

Podobné články

#čínskamedicína Sebepoznání pomocí tradiční čínské filozofie

Pro lidské poznání sebe sama můžeme využít různé praktiky. My si v tomto článku představíme teorii, jejíž prameny sahají až do 9. století př. n. l. a jenž je stále uznávaná nejen v psychologii, ale také v alternativní medicíně….

Zobrazit více
#jídlo Jak správně kombinovat potraviny

Pokud se po jídle necítíme dobře, vnímáme jakousi těžkost a trápí nás nadýmání, nemusíme se hned strachovat, že jsme snědli něco špatného. O dost častěji je pravda taková, že jsme zvolili špatnou kombinaci jídel, která je…

Zobrazit více
#mikrobiom Proč jíst potraviny obsahující probiotika?

Co jsou probiotika? Probiotika jsou kultury mikroskopických organismů, které pomáhají při trávení, působí příznivě na imunitu a zneškodňují patogenní bakterie. Jedná se o živé mikroorganismy, jež působí v tlustém střevě, kde upravují pH a zabraňují množení hnilobných…

Zobrazit více
0