Je DDD vitamínu C v dnešní době stále postačující?

10. listopadu 2020

Písmenka DDD, která označují doporučenou denní dávku pro zdravého jedince, najdeme vypsané na mnoha potravinách, a to proto, že bychom si měli přísun vitamínů a minerálů hlídat, abychom si udrželi správné hladiny v krvi.

Jaká je minimální DDD vitamínu C?

Minimální DDD vitamínu C je 10 mg. Je to ale opravdu krajní mez, kterou si lze udržet jen pár měsíců do vypuknutí nemoci. Vitamín C je v těle totiž nepostradatelný a podporuje důležité procesy. Při nedostatku u dětí se projevuje neklidným chováním, poruchami kostnatění a chudokrevností. U dospělých se nedostatek projevuje podkožním krvácením, ztrátou pružnosti cév a krvácením do sliznice a kloubů. DDD u dospělého člověka je 80-100 mg.

Jak nám prospívá století stresu?

21. století se nese v duchu shonu. Vše se neustále zrychluje a lidé začínají být zaplaveni informacemi. Pro každého je pak nepopsatelný prožitek, když se může na chvíli zastavit a nic nedělat. Žijeme zkrátka v neustálém stresu, a i když máme pocit, že vše zvládáme, naše tělo jede dost možná na dluh. Nejen to by mělo být důvodem k tomu, abychom si hlídali hladiny vitamínů a minerálů v krvi.

Pokud budeme dodržovat denní doporučené dávky, ulehčíme našemu tělu a tím i sami sobě zbytečné problémy. Dodržování DDD vitamínu C vede ke snížení stresu, předcházíme díky němu kardiovaskulárním onemocněním a chráníme se proti těžkým kovům.

Správným množstvím vitamínu C zabráníme taky volným radikálům neboli atomům s nepárovým počtem elektronů, které jsou nestabilní a reaktivní. Tyto radikály se navazují na další a odtrhují je od sebe, přičemž vzniká volných radikálů stále více. Osamocené atomy jsou agresivní a poškozují buňky v našem organismu. Proto je naším cílem udržet počet radikálů na co nejnižší hodnotě požíváním vitamínu C. Produkci volných radikálů ale výrazně zvyšuje cigaretový kouř, alkohol, průmyslová rozpouštědla a smog, který je bohužel čím dál větší samozřejmostí. Potřeba vitamínu C se tak neustále zvyšuje, aby se tělo dokázalo vypořádat s vnějšími vlivy.

Proč nám chybí vitamín C?

Vitamín C je obsažen v ovoci a zelenině. Problémem ale je, že se rozpouští ve vodě a vytrácí se při vaření i ohřívání v mikrovlnné troubě. Když naše tělo přijme vitamín C, rovněž se rozpustí po nějaké době ve vodě a vyloučíme ho v moči. Je tedy zřejmé, že pokud jsme kuřáci, požíváme často alkohol nebo žijeme ve znečištěném prostředí, je naše potřeba vitamínu C vyšší. K tomu si naše tělo neumí uchovávat vitamín C. Pokud si tudíž nejsme jisti tím, že máme vyváženou stravu, měli bychom se odkázat na vitamínové tabletky, díky kterým předejdeme nepříjemným stavům a náladám.