Je DDD vitamínu C v dnešní době stále postačující?

Písmenka DDD, která označují doporučenou denní dávku pro zdravého jedince, najdeme vypsané na mnoha potravinách, a to proto, že bychom si měli přísun vitamínů a minerálů hlídat, abychom si udrželi správné hladiny v krvi.

Jaká je minimální DDD vitamínu C?

Minimální DDD vitamínu C je 10 mg. Je to ale opravdu krajní mez, kterou si lze udržet jen pár měsíců do vypuknutí nemoci. Vitamín C je v těle totiž nepostradatelný a podporuje důležité procesy. Při nedostatku u dětí se projevuje neklidným chováním, poruchami kostnatění a chudokrevností. U dospělých se nedostatek projevuje podkožním krvácením, ztrátou pružnosti cév a krvácením do sliznice a kloubů. DDD u dospělého člověka je 80-100 mg.

Jak nám prospívá století stresu?

21. století se nese v duchu shonu. Vše se neustále zrychluje a lidé začínají být zaplaveni informacemi. Pro každého je pak nepopsatelný prožitek, když se může na chvíli zastavit a nic nedělat. Žijeme zkrátka v neustálém stresu, a i když máme pocit, že vše zvládáme, naše tělo jede dost možná na dluh. Nejen to by mělo být důvodem k tomu, abychom si hlídali hladiny vitamínů a minerálů v krvi.

Pokud budeme dodržovat denní doporučené dávky, ulehčíme našemu tělu a tím i sami sobě zbytečné problémy. Dodržování DDD vitamínu C vede ke snížení stresu, předcházíme díky němu kardiovaskulárním onemocněním a chráníme se proti těžkým kovům.

Správným množstvím vitamínu C zabráníme taky volným radikálům neboli atomům s nepárovým počtem elektronů, které jsou nestabilní a reaktivní. Tyto radikály se navazují na další a odtrhují je od sebe, přičemž vzniká volných radikálů stále více. Osamocené atomy jsou agresivní a poškozují buňky v našem organismu. Proto je naším cílem udržet počet radikálů na co nejnižší hodnotě požíváním vitamínu C. Produkci volných radikálů ale výrazně zvyšuje cigaretový kouř, alkohol, průmyslová rozpouštědla a smog, který je bohužel čím dál větší samozřejmostí. Potřeba vitamínu C se tak neustále zvyšuje, aby se tělo dokázalo vypořádat s vnějšími vlivy.

Proč nám chybí vitamín C?

Vitamín C je obsažen v ovoci a zelenině. Problémem ale je, že se rozpouští ve vodě a vytrácí se při vaření i ohřívání v mikrovlnné troubě. Když naše tělo přijme vitamín C, rovněž se rozpustí po nějaké době ve vodě a vyloučíme ho v moči. Je tedy zřejmé, že pokud jsme kuřáci, požíváme často alkohol nebo žijeme ve znečištěném prostředí, je naše potřeba vitamínu C vyšší. K tomu si naše tělo neumí uchovávat vitamín C. Pokud si tudíž nejsme jisti tím, že máme vyváženou stravu, měli bychom se odkázat na získané vitamíny z přírodních zdrojů jako je např. náš vitamin C z Aceroly, díky kterým předejdeme nepříjemným stavům a náladám.

Sdílejte

Podobné články

#detox Zdraví tlustého střeva jako cesta ke šťastnějšímu tělu i duši

Tlusté střevo je považováno za konečný úsek trávicí trubice, v němž již neprobíhá proces trávení, ale vstřebávání vody, minerálních solí a vitamínů. Jedná se o část, v níž se nachází asi 70 % imunitního systému a symbiotické bakterie... Zobrazit více

#jingjang Jídelníček na míru v režii čínské medicíny

Znáte ten pocit, když jste unavení, podráždění a celkově bez energie, ale vlastně nevíte proč? Na nálady a pocity má vliv mnoho faktorů. Na vině je mimo jiné i náš jídelníček a sami si můžeme ověřit,... Zobrazit více

#strava Rovnováha na talíři aneb na co se zaměřit při tvorbě jídelníčku

Co znamená spojení dokonalá strava? Jednoduše by mělo označovat jídelníček, který obsahuje jen potraviny, jež naše tělo doopravdy potřebuje a využije. Žádné další nezdravé mlsání a přesně vyvážené trio cukry, tuky a bílkoviny. Jak se ale... Zobrazit více

0