Jak vyhrát boj s viry aneb imunita v hlavní roli

Fungování imunitního systému


Imunitní systém chrání organismus před nebezpečnými cizorodými látkami či pozměněnými buňkami našeho těla, jakými mohou být např. nádorové buňky. Jedná se o složitý systém, který se dělí na dvě spolupracující části.

První složkou je vrozená, tzv. nespecifická, imunita, která nás chrání před nebezpečnými patogeny. Tvoří ji tělesné bariéry, jimiž jsou např. kůže, sliznice, žaludek, a také buňky první reakce, které vyhledávají a ničí cizorodé buňky.
Druhou složkou je specifická imunita. Tu si vytváříme během života podle toho, s jakými patogeny a cizorodými částicemi se náš organismus setkal, a na rozdíl od vrozené imunity má imunologickou paměť. Tento adaptivní IS je tvořen z T-lymfocytů, jež zajišťují buněčnou imunitu, a B-lymfocytů, jež se proměňují v plazmatické buňky vytvářející specifické protilátky, a také v paměťové buňky, díky kterým tělo pohotově reaguje při opakovaném styku s daným antigenem. Na tomto principu funguje očkování . Do těla aplikujeme neškodné množství neprospěšné látky, proti které si organismus vytvoří obranné buňky, a proto je při dalším setkání s látkou již imunní (neplatí ale pro nejnovější typ vakcín, které používají novou experimentální technologii).

Imunita v boji s virem


Bílé krvinky vznikají v kostní dřeni a jsou pro imunitní systém zásadní. Viry totiž na rozdíl od bakterií napadají nejdříve buňku, a proto musí co nejdříve zasáhnout vrozená imunita dendritickými buňkami, které virovou buňku pohltí a rozloží. Část virové buňky zpracovává specifická imunita, díky které se spustí další reakce podporující likvidaci nebezpečné buňky a organismus si vytváří protilátky vyplavující se do krve, čímž je organismus ochráněn. Snížená imunita je proto velkým problémem a pro tělo je výrazně složitější se vypořádat s cizorodými látkami.

Jak posílit imunitu?


S posílenou imunitou můžeme předejít nepříjemným nákazám a nemocem. Stačí si hlídat, zda náš jídelníček obsahuje dostatek vitamínů a stopových prvků. Klíčové jsou vitamíny C, D, A, aktivitu bílých krvinek podporují vitamíny B6, B12, kyselina listová a zdravé potraviny bílé barvy (česnek, cibule, pórek atd.).

Strava by měla být především vyvážená a ne jednostranná. Pro posílení imunity je důležité dodržovat spánkový režim a odpočívat, pravidelně sportovat nejlépe na čerstvém vzduchu a nezatěžovat tělo dlouhodobým stresem.

Sdílejte

Podobné články

#EMF Zdravý spánek aneb noc bez elektronických zařízení

Vaše noci jsou dlouhé, dny unavené a cítíte se neustále bez energie. Do žádné činnosti se vám nechce, nedokážete se soustředit na svou práci. Jste často nemocní. Pokud jste se v tomto našli, dost možná víme, proč…

Zobrazit více
#imunita Dlouhodobé půsty a jejich výhody

Dnešní doba, ve které žijeme, nás neustále nabádá k přesvědčení, že vlastníme určitý životní komfort. Bez něj si my lidé, žijící v blahobytu, nedovedeme svůj život představit. Chudoba je pro nás strašidelná vize a přirozeně se jí snažíme…

Zobrazit více
#škrob Škrob – škodí či prospívá zdraví?

Nad otázkou, zda je škrob škodlivý či prospěšný pro lidský organismus, se zamýšlelo již mnoho výživových specialistů. Pravdou však je, že dodnes nedospěli k jednotnému pohledu na danou problematiku. Škrob jako takový má totiž svá negativa, ale…

Zobrazit více
0