Hořčík vás dostane do klidu. Máte dostatek tohoto minerálu pohody?

4. září 2019

Jste unavení, bez energie, ve stresu a pod neustálým tlakem? Čas od času to známe úplně každý. A v takových chvílích potřebujeme jediné – něco, co by nám alespoň trochu ulevilo a dodalo kýžený pocit pohody a odpočinku. Pokud jsou vám tyto stavy dobře známé, je možné, že problém není jen v tom, že prostě máte hodně práce a málo odpočinku. Může jít také o nedostatek hořčíku. Ten jen totiž zcela oprávněně označován jako minerál pohody a klidu. Je odpovědný za správnou funkci nervové soustavy a pomáhá nám také správně zpracovávat a využívat energii přijatou z potravin. Pokud ho tedy máme nedostatek jako první se to projeví v nadměrné únavě a vyčerpanosti. Doplnit hořčík je nezbytné k tomu, abyste se zase cítili v pohodě a všechny situace zvládali s klidem a bez potíží.

Proti stresu správnou stravou nebo vhodnými doplňky

Pokud máte podezření na nedostatek hořčíku, je nejlepším řešením jeho přísun zvýšit. Jak toho docílit? Začněte od své stravy. Jíte vyváženě a pestře? Nevynecháváte nějaké potraviny? Lidský organismus je nastaven tak, že potřebuje skutečně pestrou stravu. Jakékoliv diety nebo jednostranně zaměřené jídelníčky mu neprospívají. Zařaďte do své stravy potraviny, které mají vysoký obsah magnézia. Patří mezi ně:

  • listová zelenina, brokolice, špenát
  • luštěniny
  • ovoce, semínka
  • banány, kakao a další

Doplnit tento minerál je nejlepší prostřednictvím jídla. Hořčík v potravinách se nejsnadněji vstřebává a naše tělo jej dokáže nejefektivněji využít.

Někdy se ale může stát, že samotné potraviny nestačí. Na vině mohou být alergie nebo nesnášenlivost, ale velkým problémem je i to, že současné potraviny už zdaleka nemají tak vysoký obsah hořčíku jako dřív. Jak je to možné? Problémem je intenzivní zemědělství, které půdu přehnaně vyčerpává, a ta pak postrádá důležité minerály a látky, které se normálně dostanou do plodin. V takovém případě je pak nutné začít brát doplňky stravy, které rovnováhu minerálu opět navodí.

Není pilulka jako pilulka

Při výběru vhodného potravinového doplňku není dobré koukat se jen po ceně nebo lákavých heslech na obalu. Především je nutné se pečlivě seznámit se složením a také se trochu orientovat v základních pojmech z chemie. Protože chápeme, že ne každý rozumí všem názvům sloučenin, bude nejlepší, když si necháte při výběru poradit od lékárníka nebo lékaře. Ne každé magnesium je totiž vhodné ke konzumaci a také ne každé se stejně dobře vstřebává. Například uhličitan hořečnatý je sloučenina, kterou znáte jako bílý prášek, který se využívá při horolezectví. Hořčíkové doplňky stravy obvykle obsahují komplex různých sloučenin, které by dohromady měly mít ten nejlepší účinek.

Co s vámi hořčík udělá?

Jak už bylo zmíněno, hořčík je někdy nazýván také minerálem pohody a klidu. A přesně tak se budete cítit, pokud budete mít hladinu hořčíku v rovnováze a budete vést zdravý životní styl. Mezi nejoceňovanější funkce hořčíku, které ucítíte na vlastním těle, patří:

  • uvolnění tkání a svalů, žádné křeče ani bolesti
  • zlepšuje využití energie a kyslíků v buňkách
  • minimalizuje únavu a následky stresu a vyčerpání
  • podporuje trávení a minimalizuje riziko vzniku ledvinových kamenů

Je naprosto nezbytný pro více než stovku procesů v těle, od metabolických přeměn, přes vyrovnávání jiných minerálů, až po zdraví kardiovaskulárního systému.

Jak o hořčík přicházíme?

Hořčík je v přírodě méně přítomen právě kvůli nevhodnému zemědělství a přílišnému vytěžování půdy. Z našeho těla ho pak ven dostává zejména alkohol nebo přílišná konzumace živočišných bílkovin. Problém mohou mít i lidí, kteří trpí cukrovkou nebo ti, kteří užívají hormonální léky nebo antibiotika. Všechny tyto ohrožené skupiny lidí by si měly dávat velký pozor na dostatečný přísun hořčíku a v žádném případě nepodceňovat příznaky jeho nedostatku.