Hořčík a jeho účinky. Máte ho dost nebo potřebujete jeho stavy doplnit?

Hořčík patří mezi minerály, které hrají v našem těle klíčovou úlohu. Vedle draslíku snad dokonce patří k jedněm z nejdůležitějších prvků, protože je zodpovědný za víc než stovku různých pochodů a reakcí, bez nichž bychom nemohli žít. Je tedy škoda, že se na něj občas zapomíná a daleko větší důraz se klade na vitamíny. Ve skutečnosti je však hořčík daleko důležitější a jeho nedostatek poznáte o mnoho rychleji a nepříjemněji.

Jak může vzniknout nedostatek hořčíku?

Možná si říkáte, že žijete zdravě, jíte dost ovoce i zeleniny a snažíte se mít vyváženou stravu i v ostatních ohledech. Jak se tedy může stát, že znenadání hořčík postrádáte a jeho nedostatek se začne nepříjemně projevovat? Důvodů může být celá řada. Mezi nejčastější patří:

  • ztráty prostřednictvím zažívacího ústrojí (po operaci, potíže s trávením, zánět)
  • ztráty prostřednictvím ledvin (selhání ledvin, cukrovka)
  • při onemocnění hormonálních žláz

Dále dochází ke ztrátám také při onemocněních žlučníku či jater a nesmíme zapomenout na velké ztráty během období těhotenství a kojení. Problém způsobují i některé nevhodné diety nebo také zvýšená míra stresu. Napětí a neustálý tlak je pro náš organismus opravdu jeden z nejrizikovějších stavů vůbec, a přitom ho tolikrát podceňujeme. Vidíte, že magnesium se vám z těla může ztratit docela jednoduše. A častokrát si toho nevšimnete, dokud se neprojeví nepříjemné příznaky.

Jak poznat nedostatek hořčíku?

Vaše tělo se velice záhy ozve, když je něco v nepořádku. A při nedostatku hořčíku to platí úplně stejně. Projeví se řadou symptomů, které rozhodně nelze ignorovat, protože vám mohou dost komplikovat život. Jsou to například:

  • svalové křeče
  • ospalost, deprese, únava
  • zrychlený tep, špatný stav vlasů a nehtů

Pokud tyto symptomy pozorujete, nevyplatí se nikterak otálet a raději si co nejdříve dopřejte pořádnou dávku hořčíku.

Jak hořčík doplnit?

Existuje široké spektrum způsobů, jak hořčík zase dostat do normálu. Nejideálnějším způsobem je samozřejmě pomocí stravy. Problém ale je, že v dnešní době obsahují potraviny v průměru až o polovinu méně hořčíku, než tomu bylo dřív. Na vině je intenzivní zemědělství a půda, která je zcela vyčerpaná a bez živin. Doplnit hořčík s pomocí potravin tedy může být složitější, než by se mohlo zdát. Přesto zkuste zvýšit příjem některých potravin, které jsou obzvlášť ceněné pro svůj velký obsah magnesia. Jedná se například o listovou zeleninu, ořechy, banány, kakaové boby a luštěniny.

Druhou alternativou je samozřejmě forma doplňků stravy. Hořčík tablety se prodávají velmi běžně a lidé je často užívají i jen preventivně. Je však potřeba dát si pozor, na to, co kupujete. Ne každý preparát funguje stejně a zaručuje stejné výsledky. Některé přípravky se prakticky vůbec v těle nevstřebávají a jejich účinnost je tedy téměř nulová. Utratíte tak velké peníze za nefunkční bílý prášek.

Raději investujte své peníze do osvědčených produktů. Šanci můžete dát například přípravku Magnesium VitasLife, který se běžně užívá při stavech nedostatku hořčíku a je ceněný pro své rychlé účinky.

Cena doplňků stravy s hořčíkem je různá a liší se dle obsahu hořčíku i dle konkrétního výrobce. Obecně ale nejsou tyto přípravky drahé a rozhodně stojí za to, že se vyhnete problémům způsobeným nedostatkem tohoto důležitého minerálu. Navíc, do zdraví se vždy vyplatí investovat. Tyto peníze se vám mnohonásobně vrátí díky tomu, že budete zdraví a nic vám nebude bránit užívat si života.

Sdílejte

Podobné články

#překyselení Překyselení organizmu aneb jak se k tělu chovat lépe?

Jak je možné, že v době blahobytu ve vyspělých zemích přibývá podvyživených osob? Kvůli našim nepřirozeným stravovacím návykům dochází k překyselení organizmu, které má neblahý vliv na fungování celého našeho těla. Přirozené pH lidského těla se pohybuje okolo... Zobrazit více

#hydratace Není voda jako voda aneb jak na efektivní hydrataci?

Nikoho asi nepřekvapí, že největší zastoupení v těle má voda. Bez jejího příjmu dokážeme přežít pouze pár dní, zatímco bez jídla vydržíme až několik měsíců. Náš ontogenetický vývoj probíhá v plodové vodě, při narození obsahuje tělo člověka 80... Zobrazit více

#EMF Zdravý spánek aneb noc bez elektronických zařízení

Vaše noci jsou dlouhé, dny unavené a cítíte se neustále bez energie. Do žádné činnosti se vám nechce, nedokážete se soustředit na svou práci. Jste často nemocní. Pokud jste se v tomto našli, dost možná víme, proč... Zobrazit více

0