Dlouhodobé půsty a jejich výhody

Dnešní doba, ve které žijeme, nás neustále nabádá k přesvědčení, že vlastníme určitý životní komfort. Bez něj si my lidé, žijící v blahobytu, nedovedeme svůj život představit. Chudoba je pro nás strašidelná vize a přirozeně se jí snažíme vyhýbat. Přesto však existují jedinci, kteří si tento komfort, do kterého spadají i rozmanité škály jídel a chutí, odpírají. V dnešním článku vás však přesvědčíme o tom, že půst je zdraví prospěšná věc, nikoliv trest.

Co je „půst“?

Odpírání si jídla, odmítání potravy, omezení konzumace na minimum. Každý půst vnímáme jinak a každý se k němu jinak stavíme. Otázkou je, proč přibývá lidí, kteří jsou přesvědčeni o tom, že je to špatná volba. Přitom ani netuší, že je zde řada zdravotních benefitů a blahodárných účinků na náš organismus, které díky půstům získáváme. Řada náboženství už je dokonce berou jako samozřejmost. S půsty se můžeme setkat jak v křesťanství, tak i v islámu a v židovství.

Může se postit úplně každý?

Ne. Každý držet půst nemůže. Rozhodně není dobrý nápad odpírat si jídlo, když trpíte nádorovým onemocněním, při kterém vám rapidně klesla hmotnost. Také nedoporučujeme postit se, pokud jste diabetik či starší člověk. Jestli spadáte do jedné z těchto kategorií, neměli byste půst provádět bez lékařského dozoru.

Jsou však velmi efektivní pro osoby trpící nadváhou (správný půst může podpořit hubnutí) a hypertenzí.

Co je dlouhodobý půst?

Většina lidí, která dlouhodobý půst zkusila, po 1-2 dnech přestala. Důvod je prostý. Půst není jen o tom přestat jíst. Musíte vše, co je potřebné, nasadit včas a hlavně správně. Proto velmi doporučujeme provést první půst pod dohledem lékaře. Rovněž je důležité na půst své tělo předem připravit dostatkem živin. Když se nepřipravíte, tělo na hladovění bude reagovat spuštěním řadou obranných mechanismů, které vaše tělo mohou velmi poškodit.

Obecně za dlouhodobý půst považujeme ten půst, který je delší než 72 hodin. Začít s ním je možné v tu chvíli, kdy na něj jste psychicky i fyzicky připraveni. Jinak si můžete přivodit spoustu vážných zdravotních komplikací.

Výhody dlouhodobého půstu

 • Zvýšení hladiny růstového hormonu
 • Snížení hladiny cukru v krvi
 • Snížení hladiny cholesterolu
 • Oddálení stárnutí a prodloužení životnosti
 • Zrychlení metabolismu
 • Ztráta hmotnosti
 • Lepší soustředění mozku
 • Zlepšení paměti

 

Co půst a hubnutí?

Není překvapením, že po určité době postění se ztratíte minimálně půl kila škodlivých látek ze svého těla. Delším půstem ztráta kilogramů pokračuje. V této fázi můžete ztratit 0,4 až 1,5 kg za den. Dejte si však pozor, aby se vám postění se nevymklo kontrole. Vždy ho vnímejte jako vašemu zdraví prospěšnou věc.

Jaký je rozdíl mezi půstem a hladovkou?

Narozdíl od hladovění si postící se člověk uvědomuje, že půst provádí pro své zdraví, nikoliv pro ztrátu hmotnosti. Je na to předem psychicky připravený a vše má plně pod kontrolou. Psychika při tomto hraje naprosto zásadní roli. Je třeba vzít v potaz, že každý metabolismus a každé tělo na půst reaguje jinak. S tímto je třeba počítat.

Jakých zásad se při postění se držet?

 1. Voda – Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Nezapomínejte na pravidelný pitný režim, který vám pomůže vyplavit škodlivé látky z těla ven.
 2. Překonat své první neduhy – Bolesti břicha, nervozita, únava? Nebojte, jakmile si vaše tělo na hlad zvykne, nic takového už cítit nebudete. Chce to jen vytrvat.
 3. Otázky? Ptejte se svého lékaře! – Kdo vám poradí lépe než váš lékař, který zná váš zdravotní stav?
 4. Necpěte se po skončení půstu – Jakmile vám půst skončí, jít a vyjíst ledničku není vůbec dobrý nápad. Návrat proto provádějte postupně.
Sdílejte

Podobné články

#detox Zdraví tlustého střeva jako cesta ke šťastnějšímu tělu i duši

Tlusté střevo je považováno za konečný úsek trávicí trubice, v němž již neprobíhá proces trávení, ale vstřebávání vody, minerálních solí a vitamínů. Jedná se o část, v níž se nachází asi 70 % imunitního systému a symbiotické bakterie... Zobrazit více

#překyselení Překyselení organizmu aneb jak se k tělu chovat lépe?

Jak je možné, že v době blahobytu ve vyspělých zemích přibývá podvyživených osob? Kvůli našim nepřirozeným stravovacím návykům dochází k překyselení organizmu, které má neblahý vliv na fungování celého našeho těla. Přirozené pH lidského těla se pohybuje okolo... Zobrazit více

#hydratace Není voda jako voda aneb jak na efektivní hydrataci?

Nikoho asi nepřekvapí, že největší zastoupení v těle má voda. Bez jejího příjmu dokážeme přežít pouze pár dní, zatímco bez jídla vydržíme až několik měsíců. Náš ontogenetický vývoj probíhá v plodové vodě, při narození obsahuje tělo člověka 80... Zobrazit více

0