Co se děje, když máte nedostatek hořčíku? Tyto příznaky nepodceňujte

Hořčík patří k nejdůležitějším minerálům v našem těle. Podílí se téměř na stovce různých činností a dokážete si tedy dobře představit, jakou zátěž pro tělo musí jeho nedostatek znamenat. Hladina hořčíku v těle by se měla udržovat na stabilní úrovni, abychom předcházeli nepříjemným projevům, které s jeho nedostatkem souvisí, a abychom naše tělo udržovali v nejlepší možné kondici.

Hořčík je nezbytný doslova pro naši každou buňku. Magnesium, jak se hořčíku také říká, řídí celou řadu funkcí a zajišťuje fungování nezbytných procesů. Mezi nejdůležitější patří:

  • správná činnost nervové a svalové soustavy
  • zdraví zubů, kostí a svalů
  • fungující metabolismus
  • dělení buněk a syntéza bílkovin

Jak poznáme jeho nedostatek?

Nedostatek hořčíku se projeví řadou symptomů, které vám nemohou uniknout, pokud své tělo dobře znáte a nepodceňujete jeho signály. Nízkou hladinu hořčíku má podle výzkumů až třetina české populace, a to už tedy není vůbec malé číslo. Na vině je nejen nedostatečně pestrá strava většiny lidí, ale také to, že obsah hořčíku v potravinách dlouhodobě klesá vinou intenzivního zemědělství a nedostatkem hořčíku v půdě. Jeho vstřebatelnost také není úplně ideální. Udává se, že naše tělo dokáže vstřebat pouze 30 % hořčíku obsaženého v potravinách. Jaké jsou symptomy?

  • stres, podrážděnost, únava, nespavost
  • svalové křeče, bušení srdce
  • lámavost nehtů, vypadávání vlasů
  • vznik ledvinových kamenů nebo hemoroidů
  • častá chuť na čokoládu

Počáteční příznaky nedostatku hořčíku se mohou projevit například ranními křečemi v lýtkách nebo můžete pociťovat i nepříjemné cukání v oku. Tyto projevy se nevyplácí ignorovat, a pokud podobné příznaky zaznamenáte, je vhodné začít situaci urychleně řešit.

Pozor na vážné zdravotní problémy

Možná si říkáte, že nedostatek jednoho minerálu přeci nemůže být taková tragédie. Dřív nebo později se to srovná a únava nebo křeče prostě zmizí. Bohužel to ale není tak jednoduché. Dlouhodobý nedostatek hořčíku může vést k rozvoji závažných onemocnění. Může dojít k negativnímu ovlivnění činnosti žlučníku a střev, v ohrožení je také vaše imunita, srážlivost krve či nervový systém. V závažných případech se může objevit o skleróza, otylost nebo aterioskleróza.

Jak dodat tělu potřebný hořčík?

Zvýšenou potřebu tohoto minerálu mají především diabetici, sportovci, těhotné ženy, ženy, které berou hormonální antikoncepci, a lidé trpící stresem a konstantním tlakem. V obecnosti jej však nesmírně potřebuje úplně každý člověk a příznaky jeho nedostatku se nesmí podceňovat. Každý minerál hraje v těle jedinečnou úlohu a jejich vzájemná rovnováha je zárukou pevného zdraví a dobré kondice, po které toužíme každý.

Nejideálnější je doplnit jej vhodnou stravou. Najdete jej například v listové zelenině, kakaových bobech, mandlích, banánech či luštěninách. Účinné jsou také naše magnesium kapsle. Při magnesiu musíte vždy vybírat takové, které mají dobrou vstřebatelnost. Ne všechny přípravky totiž tělo dokáže zpracovat a skutečně si z nich tento cenný minerál vzít. Některé sloučeniny hořčíku, které se běžně prodávají, jsou totiž prakticky vyhozené peníze. Jejich vstřebatelnost je jen něco okolo 5-10 %, což je samozřejmě zoufale málo. Vždy se pečlivě informujte o složení výrobků a poraďte se s lékařem či lékárníkem.

Denní potřeba magnesia se u kojících žen pohybuje okolo 500 mg/den, u děti a ostatních dospělých je to asi 300 mg/den. Potřeba hořčíku je ale velmi individuální a vždy záleží na konkrétním životním stylu. Může se tedy stát, že začnete pociťovat příznaku nedostatku tohoto minerálu, i když jíte zdravě a pestře. V takovém případě se poraďte se svým lékařem a pokuste se odhalit příčinu. Zvýšená potřeba hořčíku může ukazovat na nějaké onemocnění nebo vás má varovat před nevhodným životním stylem.

Sdílejte

Podobné články

#čínskamedicína Sebepoznání pomocí tradiční čínské filozofie

Pro lidské poznání sebe sama můžeme využít různé praktiky. My si v tomto článku představíme teorii, jejíž prameny sahají až do 9. století př. n. l. a jenž je stále uznávaná nejen v psychologii, ale také v alternativní medicíně….

Zobrazit více
#jídlo Jak správně kombinovat potraviny

Pokud se po jídle necítíme dobře, vnímáme jakousi těžkost a trápí nás nadýmání, nemusíme se hned strachovat, že jsme snědli něco špatného. O dost častěji je pravda taková, že jsme zvolili špatnou kombinaci jídel, která je…

Zobrazit více
#mikrobiom Proč jíst potraviny obsahující probiotika?

Co jsou probiotika? Probiotika jsou kultury mikroskopických organismů, které pomáhají při trávení, působí příznivě na imunitu a zneškodňují patogenní bakterie. Jedná se o živé mikroorganismy, jež působí v tlustém střevě, kde upravují pH a zabraňují množení hnilobných…

Zobrazit více
0