Co se děje, když máte nedostatek hořčíku? Tyto příznaky nepodceňujte

4. září 2019

Hořčík patří k nejdůležitějším minerálům v našem těle. Podílí se téměř na stovce různých činností a dokážete si tedy dobře představit, jakou zátěž pro tělo musí jeho nedostatek znamenat. Hladina hořčíku v těle by se měla udržovat na stabilní úrovni, abychom předcházeli nepříjemným projevům, které s jeho nedostatkem souvisí, a abychom naše tělo udržovali v nejlepší možné kondici.

Hořčík je nezbytný doslova pro naši každou buňku. Magnesium, jak se hořčíku také říká, řídí celou řadu funkcí a zajišťuje fungování nezbytných procesů. Mezi nejdůležitější patří:

  • správná činnost nervové a svalové soustavy
  • zdraví zubů, kostí a svalů
  • fungující metabolismus
  • dělení buněk a syntéza bílkovin

Jak poznáme jeho nedostatek?

Nedostatek hořčíku se projeví řadou symptomů, které vám nemohou uniknout, pokud své tělo dobře znáte a nepodceňujete jeho signály. Nízkou hladinu hořčíku má podle výzkumů až třetina české populace, a to už tedy není vůbec malé číslo. Na vině je nejen nedostatečně pestrá strava většiny lidí, ale také to, že obsah hořčíku v potravinách dlouhodobě klesá vinou intenzivního zemědělství a nedostatkem hořčíku v půdě. Jeho vstřebatelnost také není úplně ideální. Udává se, že naše tělo dokáže vstřebat pouze 30 % hořčíku obsaženého v potravinách. Jaké jsou symptomy?

  • stres, podrážděnost, únava, nespavost
  • svalové křeče, bušení srdce
  • lámavost nehtů, vypadávání vlasů
  • vznik ledvinových kamenů nebo hemoroidů
  • častá chuť na čokoládu

Počáteční příznaky nedostatku hořčíku se mohou projevit například ranními křečemi v lýtkách nebo můžete pociťovat i nepříjemné cukání v oku. Tyto projevy se nevyplácí ignorovat, a pokud podobné příznaky zaznamenáte, je vhodné začít situaci urychleně řešit.

Pozor na vážné zdravotní problémy

Možná si říkáte, že nedostatek jednoho minerálu přeci nemůže být taková tragédie. Dřív nebo později se to srovná a únava nebo křeče prostě zmizí. Bohužel to ale není tak jednoduché. Dlouhodobý nedostatek hořčíku může vést k rozvoji závažných onemocnění. Může dojít k negativnímu ovlivnění činnosti žlučníku a střev, v ohrožení je také vaše imunita, srážlivost krve či nervový systém. V závažných případech se může objevit o skleróza, otylost nebo aterioskleróza.

Jak dodat tělu potřebný hořčík?

Zvýšenou potřebu tohoto minerálu mají především diabetici, sportovci, těhotné ženy, ženy, které berou hormonální antikoncepci, a lidé trpící stresem a konstantním tlakem. V obecnosti jej však nesmírně potřebuje úplně každý člověk a příznaky jeho nedostatku se nesmí podceňovat. Každý minerál hraje v těle jedinečnou úlohu a jejich vzájemná rovnováha je zárukou pevného zdraví a dobré kondice, po které toužíme každý.

Nejideálnější je doplnit jej vhodnou stravou. Najdete jej například v listové zelenině, kakaových bobech, mandlích, banánech či luštěninách. Účinné jsou také naše magnesium kapsle. Při magnesiu musíte vždy vybírat takové, které mají dobrou vstřebatelnost. Ne všechny přípravky totiž tělo dokáže zpracovat a skutečně si z nich tento cenný minerál vzít. Některé sloučeniny hořčíku, které se běžně prodávají, jsou totiž prakticky vyhozené peníze. Jejich vstřebatelnost je jen něco okolo 5-10 %, což je samozřejmě zoufale málo. Vždy se pečlivě informujte o složení výrobků a poraďte se s lékařem či lékárníkem.

Denní potřeba magnesia se u kojících žen pohybuje okolo 500 mg/den, u děti a ostatních dospělých je to asi 300 mg/den. Potřeba hořčíku je ale velmi individuální a vždy záleží na konkrétním životním stylu. Může se tedy stát, že začnete pociťovat příznaku nedostatku tohoto minerálu, i když jíte zdravě a pestře. V takovém případě se poraďte se svým lékařem a pokuste se odhalit příčinu. Zvýšená potřeba hořčíku může ukazovat na nějaké onemocnění nebo vás má varovat před nevhodným životním stylem.

Podobné články

#zdraví Vyzkoušejte Magnesium Natural – pomocnou ruku přírody

Čím to je, že si pokaždé uvědomíme, jak nám bylo dobře, až ve chvíli, kdy se nám něco stane? Odpověď bychom měli hledat v našem nastavení mysli aneb „dokud všechno funguje, je to v pohodě“. Takový přístup známe…

Zobrazit více
#zdraví Zázračná krunýřovka krillová aneb pár zajímavostí o účincích krilového oleje

Krilový olej zažil v posledních letech velký boom a stal se oblíbeným doplňkem stravy. O co se ale jedná a proč je vlastně tak zdravý? V čem je odlišný od rybího oleje? A jaké jsou výhody užívání? Vše…

Zobrazit více
#zdraví K čemu je důležité železo? Nedostatkem trpí především ženy

Dospělý muž má v těle cca 4 g železa, což je pro přiblížení zhruba váha jednoho hřebíku, ženské tělo obsahuje 2,5 g. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o zanedbatelné množství, ale opak je…

Zobrazit více
0