Co o našem zdraví prozrazuje jazyk?

Jazyk jako indikátor zdraví i nemoci

Vyplazovat na někoho jazyk se obecně nesluší, ale u doktora jej s proneseným „ááá…“ vyplazujeme běžně. Jazyk nám totiž může povědět o našem zdraví více, než si možná myslíme.

Pokud si chceme zkontrolovat, zda je s jazykem všechno v pořádku, měli bychom vědět, jak zdravý jazyk přesně vypadá. Jedná se o sval, jenž je lemován nerovnostmi a někdy i rýhami, které dědíme po svých předcích. Měl by mít světle růžovou barvu a být bez povlaku. Na co bychom si měli tedy dát pozor?

Bílý a žlutý povlak

Povlak se nejčastěji objevuje kvůli nedostatečné ústní hygieně, jejímž důsledkem je zachytávání bakterií, odumřelých buněk a zbytků jídla na jazyce. Pokud ale nejde povlak setřít a je ohraničený, může jít o indikátor kvasinkové infekce, streptokokového onemocnění či infekce dýchacích cest.

Žlutý až nahnědlý povlak může signalizovat nesprávnou funkčnost jater, plísňové onemocnění či nedostatek vitamínů skupiny B.

Zbarvení jazyka

Pokud jsme si pochutnali na dobrém víně nebo třeba borůvkách, nemusíme se hned děsit toho, že má jazyk jinou barvu než běžně. Pokud ale pozorujeme zdánlivě bezdůvodné zčervenání jazyka, může jít o reakci, při které buňky špatně reagují na určité jídlo, kdy prožíváme stres nebo máme nedostatek vitamínů skupiny B či železa. Častějším problémem je ale nedostatečná hydratace a následující sucho v ústech. Pokud cítíme navíc i bolest v krku, pravděpodobně se jedná o příznaky infekce často spojené s horečkou. Tmavý odstín červené nás může varovat před otravou či srdeční příhodou, bledý odstín naopak indikuje odkrvený jazyk, příznaky anemie či dlouhodobé vyčerpání organismu.

Ranky a rýhy na jazyku

Drobné ranky může způsobit horké či pikantní jídlo. Nemusíme z nich však mít strach, protože ve většině případů samy rychle zmizí. Pokud však pozorujeme na jazyku rýhy, může jít o dehydrataci. Ta bývá způsobená nedostatečným pitným režimem, ale také kouřením, jelikož kouř vysušuje ústní dutinu a mění ústní mikroflóru.

Skvrny a otok jazyka

Zarudlé skvrny mohou indikovat nemoc jater, zatímco světlé skvrny na jazyku mohou poukazovat na kvasinkové onemocnění. Otok jazyka často vzniká vypitím horkého nápoje nebo nechtěným kousnutím do jazyka. Větší komplikací je alergická reakce spojená s opuchnutím jazyka, při kterém může dojít až k zadušení.

Prevence nad zlato

Abychom předcházeli těmto problémům, je nutné si alespoň 2x denně čistit poctivě a důkladně zuby, abychom odstranili veškeré bakterie, způsobující mimo jiné i zubní kazy. Nezapomínejme proto na čištění jazyku například škrabkou na jazyk, na používání ústní vody, ale také na čištění mezizubních prostor a dásní. Pro zdraví ústní dutiny je důležité dodržovat pitný režim, jelikož nedostatek slin vede k mnoha onemocněním. Co nejvíce bychom měli také omezit kouření a sladké

Sdílejte

Podobné články

#škrob Škrob – škodí či prospívá zdraví?

Nad otázkou, zda je škrob škodlivý či prospěšný pro lidský organismus, se zamýšlelo již mnoho výživových specialistů. Pravdou však je, že dodnes nedospěli k jednotnému pohledu na danou problematiku. Škrob jako takový má totiž svá negativa, ale…

Zobrazit více
#měď Měď jako klíč k lepšímu fyzickému i psychickému zdraví

Měď patří mezi tři nejvíce zastoupené prvky v těle a podílí se na efektivnějším využití cukrů, na stavbě kostí a činnosti centrálního nervového systému. Nedostatek tohoto prvku v těle ovlivňuje funkci imunitního systému a je závažným problémem pro…

Zobrazit více
#magnesium Magnesium jako pomocník proti únavě, bolesti hlavy a úzkosti

Bolesti hlavy, únavu a pocity úzkosti zažil ve svém životě každý, a je proto možné tyto stavy brát jako běžnou součást života. Pokud se však opakují často, výrazně narušují denní program a aktivity, které se najednou…

Zobrazit více
0