Co je přerušovaný půst a jak vám pomůže s kily navíc?

15. prosince 2020

Přerušovaný půst zní jako nepříjemná dieta, ale jedná se spíš o životní styl a zároveň o mocnou zbraň, která vám pomůže s kily navíc bez zbytečného extrémního hladovění. Stačí si navyknout na určitý režim a zamyslet se nad fungováním vlastního těla.

Jaká je základní myšlenka půstu a jak začít?

Když si dáme nějaké jídlo, začne se nám do krve vyplavovat inzulín, díky kterému spalujeme cukry ze stravy, a proto nemá naše tělo důvod sáhnout do tukových zásob. Pokud si ale prodloužíme pauzy mezi jídly, tělo začne hospodařit i s tukovými zásobami, které postupně zredukuje. A právě na jezení po daných časových úsecích je přerušovaný půst založen.

Vyzkoušet si jej můžete i vy. Pro začátek bychom vám doporučili režim 12/12 neboli 12 hodin s jídlem a 12 hodin bez jídla. Po navyknutí se doporučuje ženám režim 14/10 a mužům 16/8. Žádný půst není o utrpení, a proto se do něj silou nenuťte a dejte tělu čas na přizpůsobení. Měli byste také dbát na to, že je důležité během doby s jídlem přijmout svůj denní kalorický příjem, a nejen dostatek cukrů, tuků a bílkovin, ale také dalších důležitých látek a minerálů, aby se tělo nedostalo do deficitu.

Jaké jsou benefity půstu?

Díky přerušovanému půstu shodíte pár kilo přebytečného tuku a podpoříte funkci svého těla. Tento půst totiž pomáhá také zrychlení metabolismu, je prevencí kardiovaskulárních onemocnění a zpomaluje stárnutí buněk. Tělo ušetří také spoustu energie, kterou by jinak vynaložilo na trávení a celkově se pročistí. Za výhodu můžete považovat ve výsledku už jen to, že se zbavíte večerního pojídání, trávicí soustava si odpočine a zvýšíte si tak i kvalitu spánku. Přerušovaný půst se ale doporučuje i v případech, že máte neustálou chuť na sladké. Ta většinou přejde zhruba po třech týdnech držení půstu, a proto je tato cesta vhodná i pro ty, kteří už neví, jak svou chuť na sladké zkrotit.

0