10 semínek s nejlepšími zdravotními benefity

Semínka jsou většinou malá a na první pohled by se mohlo zdát, že přece nedokážou pojmout tolik živin, jak se všude proslýchá. Opak je ale pravdou a z živin, které semínka obsahují, musí vyrůst za běžných okolností zdravá a odolná rostlina. Semínka ve stravě jsou velkým benefitem a mimo to, že jsou skvělým zdrojem potřebných živin, dokážou také dobře a rychle zasytit. My se dnes podíváme na 10 druhů semínek, které je vhodné začlenit do jídelníčku.

Jak semínka konzumovat?


Nejdůležitější je, aby byla semínka syrová. V tomto stavu obsahují vysoké koncentrace minerálů, rostlinných proteinů, vitamínů, enzymů a esenciálních olejů. Pokud jsou ale vystaveny teplu, produkují toxické látky a vše prospěšné se v nich denaturuje. Pražením či obalováním v čokoládě ztrácí semínka většinu svých benefitů.

Deset semínek aneb inspirace do vaší kuchyně


Chia semínka

Jsou nejbohatším zdrojem omega-3 mastných kyselin. Jejich konzumace přispívá ke snížení bolesti kloubů, ke zvýšení činnosti mozku, jsou vhodná při hubnutí a jsou prevencí proti srdečnímu onemocnění.

Alfalfa semínka

Jedná se o semínka vojtěšky, jež jsou někdy nazývána jako elixír mládí, který posiluje tělo. Pomáhá při překyselení organismu, při bolestech hlavy, kožních a trávicích problémech. Upravuje zažívání, zkvalitňuje spánek, pomáhá při detoxikaci a je zdrojem vitamínu B12.

Konopná semínka

Obsahují vysoké množství bílkovin, pomáhají při hojení ran a jsou největším rostlinným přírodním zdrojem esenciálních mastných kyselin. Omega-3 a 6, které poskytují, jsou prevencí proti kardiovaskulárnímu onemocnění.

Sezamová semínka

Mají vysoký obsah manganu i mědi, a kromě dalších živin obsahují sezamin a sezamolin, jež napomáhají snižovat hladinu cholesterolu a krevní tlak.

Černý sezam

Jedná se o neloupaný sezam, přičemž ve slupkách zůstává velké množství prospěšných látek, jako např. proteiny, vláknina, vitamíny skupiny B a E, hořčík, železo, fosfor a další.

Bazalková semínka

Podporují činnost trávicí soustavy a jsou skvělá při hubnutí, jelikož potlačují chuť k jídlu. Působí nejen na fyzické, ale také na mentální zdraví člověka, např. pomáhají zmírňovat deprese a úzkosti.

Lněná semínka

Obsahují dietní vlákninu, jež snižuje chuť k jídlu. Je v nich také kyselina ALA, která je silně protizánětlivá a může zastavit růst nádorů u zvířat a snížit riziko karcinomu u lidí.

Dýňová semínka

Jedná se o semínka, která vytváří nejvíce zásaditých látek. Jsou skvělým zdrojem vitamínu B a bílkovin. Jejich konzumace přispívá ke snížení pravděpodobnosti tvoření ledvinových kamenů.

Slunečnicová semínka

Tato semínka obsahují velké množství vitamínů E, které neutralizují volné radikály. Mají také nejvyšší obsah fytosterolu, který napomáhá ke snížení cholesterolu a je prevencí před vznikem karcinomu.

Hořčičná semínka

Přispívají ke zrychlení střevní peristaltiky a trávení, proto jsou vhodné při trávicích potížích. Mají také močopudné účinky a pomáhají při čištění ledvin a odvodňování.

Sdílejte

Podobné články

#imunita Dlouhodobé půsty a jejich výhody

Dnešní doba, ve které žijeme, nás neustále nabádá k přesvědčení, že vlastníme určitý životní komfort. Bez něj si my lidé, žijící v blahobytu, nedovedeme svůj život představit. Chudoba je pro nás strašidelná vize a přirozeně se jí snažíme…

Zobrazit více
#škrob Škrob – škodí či prospívá zdraví?

Nad otázkou, zda je škrob škodlivý či prospěšný pro lidský organismus, se zamýšlelo již mnoho výživových specialistů. Pravdou však je, že dodnes nedospěli k jednotnému pohledu na danou problematiku. Škrob jako takový má totiž svá negativa, ale…

Zobrazit více
#měď Měď jako klíč k lepšímu fyzickému i psychickému zdraví

Měď patří mezi tři nejvíce zastoupené prvky v těle a podílí se na efektivnějším využití cukrů, na stavbě kostí a činnosti centrálního nervového systému. Nedostatek tohoto prvku v těle ovlivňuje funkci imunitního systému a je závažným problémem pro…

Zobrazit více
0