10 potvrzených účinků hořčíku. Prospěje celému tělu

Mezi nejdůležitější minerály, které máme v našem těle patří hořčík. Je odpovědný za celou řadu nezbytných životních funkcí našeho organismu a bez něj bychom ani nemohli fungovat. Proto se jeho nedostatek projeví poměrně rychle a poznáme jej podle řady nepříjemných příznaků. Mezi nejčastější patří:

  • únava, nespavost, podrážděnost
  • křeče a bolesti svalů
  • potíže s trávením

Funkce hořčíku jsou zcela klíčové, a proto bychom měli usilovat, abychom ho vždy našemu tělu dopřávali v hojnosti.

Hořčík pro správnou funkci nervové soustavy

Hořčík neboli magnézium zaručuje, že naše nervová soustava pracuje tak, jak má. Je naprosto nezbytný pro správnou schopnost koncentrace. Bez dostatečného množství hořčíku v našem těle budete zažívat často pocit nesoustředěnosti a neustálé únavy, bude vám dělat potíž vydržet pracovat. Vás pracovní výkon půjde jednoduše od desíti k pěti.

Mimo to pomáhá hořčík udržovat a podporovat i další mozkové funkce. Jde také o schopnost koordinace, orientace v prostoru a jemné motoriky. Zabezpečuje také schopnost správně a rychle se rozhodovat a zvažovat a propojovat informace do větších logických celků. Ve výsledku je tedy významně odpovědný i za schopnost se učit. Pro studenty je tedy naprosto nezbytný.

V neposlední řadě je také důležitý pro dobrou paměť. Pokud se vám v poslední době stává, že zapomínáte častěji než obvykle, nemusí být na vině jen stoupající věk. Zvažte, zda přijímáte dostatek potravin bohatých na hořčík. Patří mezi ně:

  • listová zelenina, brokolice, špenát
  • ořechy a semínka
  • kakaové boby, luštěniny a mnohé další

V doplňcích stravy jej naopak najdeme ve formě nejrůznějších sloučenin. Typickou součástí takových výrobků je například oxid hořečnatý. Jednotlivé sloučeniny se však zřídkakdy vyskytují jako doplňky samostatně. Většinou se prodávají v různém poměru v rámci jedné tablety k dosažení nejlepších účinků

Hořčík pro správnou funkci svalů a kloubů

Magnézium je naprosto klíčové také pro zdraví pohybové soustavy. Jeho nejcennějším účinkem je to, že dokáže tlumit křeče a uvolňuje napjaté svalové tkáně. Je tedy důležitý například při zraněních nebo dokáže uvolňovat od bolesti způsobené přetížením. Je nezbytným pomocníkem všech sportovců.

Podporuje také správný růst kostí a zubů. Udržuje je pevné a zdravé a zamazuje vzniku zlomenin, nalomenin nebo i obyčejnému opotřebení. Kromě toho udržuje také zdravé ledviny a udržuje vylučovací systém v normálu. Zabraňuje tak vzniku bolestivých ledvinových kamenů, které mohou někdy představovat vážný zdravotní problém.

Hořčík pro zdravé srdce a dostatek energie

V neposlední řade je nutné ocenit hořčík i za jeho přínos pro srdeční soustavu a celý kardiovaskulární systém. Udržuje cévy v dobrém stavu, rozšiřuje je a zabraňuje tak jejich zanášení, které může vést až k infarktu nebo cévní mozkové příhodě. Udržuje srdce v dobré kondici, aby tlouklo tak, jak má, a dokázalo zvládat i nápor způsobený fyzickým vypětím nebo stresem.

Konečně díky hořčíku nebudete už nikdy trpět nedostatek energie nebo nepřekonatelnou únavou a ospalostí. Hořčík hraje velkou úlohu při metabolismu látek a pomáhá přijatou energii zpracovávat a uvolňovat tak, jak je potřeba. Zejména v obdobích, kdy vás čeká hodně práce nebo velká psychická či fyzická zátěž by měly být hořčíkové tablety vaším věrným společníkem. Většina z nich má zcela neškodné složení bez vedlejších účinků, takže se nemusíte bát žádných potíží.

Pozor si ale dejte na složení potravinových doplňků, aby skutečně obsahovaly účinné látky, a ne pouze konzervanty a barviva. Očekávat můžete různé sloučeniny hořčíku, mezi nimi například hydroxid hořečnatý, který se používá nejen v těchto pilulkách, ale také třeba kosmetickém a potravinářském průmyslu.

Sdílejte

Podobné články

#aktuálně 8 důvodů, proč potřebujeme hořčík

1.    Podpora nervového systému Pro optimální odpočinek a relaxaci je zapotřebí dostatečné množství hořčíku. Hořčík má přímý vliv na parasympatickou větev nervové soustavy, která je také známá jako naše odvětví „odpočinku a stravování“. Je-li parasympatická větev... Zobrazit více

0